Update    01. 07. 23  

 VELA LUKA
APARTMENTS

Vjeka


 Korcula

Ostrov

Hrvatska
     

 
 Kontakt
 00385/95/9026863

Vítejte

  

 

 

 Jak se k nám dostanete   

    

Pokud chcete být obklopeni krásnou přírodou, v blízkosti moře, je to to správné místo pro strávení Vaší dovolené

     

     Doporučeni  Rewievs

 

   Modrý      Zelený   Vanilla   

     You Tube                 Plaža  

                                                                          
       

                                Trajekt - jízdní řád                                       Jak nas najdete

                                                                                 

 
Pokud máte rádi přírodu a klidnou dovolenou mimo obydlená místa v zálivu a podél moře, vítejte v apartmánech, které se nachází v zálivech "Mikulina Luka" a  "Gradina ". Rodinné dom se nachází cca 3-4 km západně od  Vela Luky, v přírodních zátokách a pouze 30 m od pláže. Dom je izolované od sousedů, což je zárukou kouzelné a klidné dovolené ve stínu olivovníků. Překrásné prostředí uprostřed panenskéírody je vhodné pro jogging a jízdu na kole, stejně jako pro všechny vodní sporty . Jsou zde možnosti zapůjčení si lodě, surfu, skůtrů i jízdních kol, jakož i možnost objednat si tradiční pokrmy a nápoje domácí kuchyně přímo od hostitele.

                          

                
 
Historie


Vela Luka (4.464 obyvatel) je dnes největší město na ostrově. Leží v hlubokém zálivu na samém západním konci, 47 km od města Korčuly. Vela Luka je zároveň  nejstarší i nejmladší osada na ostrově. Vela Spilja (Velká jerky) - nejvýznamnější doklad o pravěkém osídlení Korčuly - je na kopci Spilinski rat, severozápadně od města a 100 m nad mořem. Bohaté neolitické kultury Hvarského kruhu (3200 let př. nl), ke kterým patřila i Korčula,  komunikovaly po moři se svými sousedy na Jadranu a ve Středozemním moři. Důležité sbírky nalezů jsou vystavoveny v Národopisném muzeu v paláci Franulovic v blízkosti farního kostela. Existují také předměty z řeckého a raného středověku v regionu Vela Luky. Později bylo nebezpečné žít v nechráněném prostředí v blízkosti moře. Záliv byl využíván jako obchodní  přístav  pro Blato, ve kterém se nachází svatyně sv Marija Petkovic. Nová politická situace a následné ukončení strachu z pirátského útoku přinesl rychlé obnovení života v tomto zálivu. Po příjezdu prvních moderních obyvatel v roce 1795 se Vela Luka  rychle stala největším městem na Korčule. Zdejší lidé pracují převážně v loděnici, která vyrábí  plastové a rybářské lodě, dále pak v  továrně na sardinky. K dispozici je také práce v hotelech a menších průmyslových odvětvích, ale hlavně se většina obyvatel věnuje kultivaci svých olivovýc hájů. Vela Luka je největším výrobcem olivového oleje v Chorvatsku. Farní kostel svatého Josefa je barokní stavba z let 1846-48 v samém středu Vela Luky. Před ním se nachází velmi zajímavá veřejná cisterny na pitnou vodu z roku 1930. Muzeum se sbírkami z neolitu, národopisné sbírky, a galerie děl sochařů a malířů, kteří pracovali ve Vela Luce v roce 1960 v rámci letního sympozia, se nachází mezi kostelem a přístavištěm. Nachází se zde také vynikající socha od známého Henry Moore. Nejstarší místní kostel sv.Viceniz z roku 1489 je také v blízkosti muzea.

 

Chůze podél pobřeží na sever od přístavu nás zavede do čtvrti Kale, kde byly nalezeny hodnotné vrstvy lékařského mořského bahna, po němž dostala tato čtvrť své jméno. Toto bahno a místní minerální vody mohou úspěšně vyléčit revmatická onemocnění a přispět při léčbě posttraumatických stavů. Dobře vybavený Institutu rehabilitace Kalos byl postaven v roce 1972. Pěšky se dále dostaneme k hotelu Poseidon,  kde je veřejné koupaliště a možnost  organizování potápěčských zájezdů.
Stezka dále vede do zátoky Plitvine, kde je velký moderní hotel Adria,  několik tenisových kurtů a mnoho dalších sportovních a rehabilitačních možností. Je zde také možnost využití taxi člunů k výletům na ostrovy Osjak a Proizd. Dále na západ leží Mikulina luka, kde jsou apartmány Vjeka a pokud si prodloužíme chůzí cestu do Gradiny, dostaneme se do jedné z nejstarší oblasti  ve Vela Luce.
Její jméno nám připomíná Ilyrské období. Na tomto malebném poloostrově se nachází kostel sv. Ivan z roku 1419 a zřícenina benediktinského kláštera. Severozápadní pobřeží zálivu bylo donedávna zakázanou vojenskou zónou. Od centra Vela Luka směrem k jihu, se dostaneme  na molo pro každodenní trajektové spojení se Splitem a ostrovem Lastovo, dále do loděnic a  továrny na sardinky, jedné z nejstarších v Dalmácii. Krásný výhled na záliv a okolí se skýtá z vrcholu hory Hum (376 m, jižně od města), kde je námořní pozorovací místo, které bylo instalováno  rakouským námořnictvem během 19.století. Vela Luka je známa svými zpěváky dalmatských písní, kteří patří k nejoblíbenějším v Chorvatsku jako Oliver Dragojevic, Jasna Zlokic a Eli Zuvela. Také jeden z nejvýznamnějších současných chorvatských básníků, Danijel Dragojevic a malíř a sochař Izvor Oreb, se narodili ve Vela Luce. 

 

 

Takto o nás píší v českých novinách...

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

on the top